Program

Atrakcje specjalne:

Prezentacja autorskiej gry fabularnej Agonia, połączone z możliwością kupna gry. Piątek godzina 20. 

Zapraszamy na wycieczkę do Browaru Zamkowego, która odbędzie się w ramach naszego konwentu! Wycieczka wyłącznie dla pełnoletnich uczestników. Wycieczka odbędzie się dnia 12 sierpnia o godzinie 13. Wejście dodatkowo płatne - 10zł. Więcej szczegółów na konwencie.

Wystawcy:

Crimson Lily

Gamedot

Maginarium

Tsuru Drinks&Candy

Universal Shop

Tabela programowa:

Tabela Programowa

LARPy:

LARP Psychodelia

LARP Cienie Hollywood

LARP W dzień apokalipsy

Opisy punktów programu:

PIĄTEK

Prelekcyjna (sala 13)

17:00     Historia i ciekawostki Ziemi Raciborskiej - Beniamin "Whirl" Schroeder

Racibórz wydaje się być miastem niepozornym, ale kryje w sobie bogatą historię i wiele nietuzinkowych regionalizmów. W tym roku obchodziło 800-lecie otrzymania praw miejskich. Czy historie najazdów i cudów, legendy, tajne przejścia i niezwykłe tradycje brzmią ciekawie? A to dopiero garść tego, o czym będziecie mogli posłuchać!

18:00     /ʙ̆ian’ji/ - Tworzenie języka i przedstawienie świata Thrandul  - Szymon Pielczyk

Rozwinięcie, bądź wprowadzenie tematu tworzenia światów oraz języków sztucznych (conlangi) na podstawie /ʙ̆ian’ji/ oraz Thrandula, a zarazem przedstawienie tego oto świata i omówienie go.

20:00     Prelekcja Futurologiczna  - Vain Iwanowski

Technologia i nauka rozwijają się jak szalone, a potencjał ich rozwoju jest wprost niewyobrażalny. Interesuje cię co przyniesie przyszłość? Z chęcią pobawię się w jej przewidywanie i zaspojluję kilka rzeczy, które zostaną wynalezione w najbliższej przyszłości.

21:00     Chaos w Warhammerze 40 000 - Krzysztof "Żużu" Majtyka

Warhammer 40 000 to ponury świat dalekiej przyszłości gdzie magia miesza się z technologią tak bardzo, że nie raz ciężko je rozróżnić. Nad całym uniwersum swój cień rozciąga mroczna siła - Chaos. Na prelekcji postaram się przedstawić czym jest Chaos i opisać jego najważniejsze aspekty.

Prelekcyjna 2 (sala 12)

18:00     Fakty i mity w medycynie - Cezary "Cape" Hanslik

Big Pharma, szczepienia, homeopatia ostatnimi czasy wzbudzają wiele emocji. Zapraszam serdecznie na prelekcję poświęconą tym oraz innym zagadnieniom związanym z medycyną. Postaramy się prześledzić genezę niektórych mitów medycznych oraz sprawdzić, jak ma się w stosunku do nich faktyczny stan wiedzy naukowej. Na koniec przedyskutujemy najbardziej interesujące nas tematy.

20:00     Agonia - Ponura Gra Fabularna - Simon "Noobirus" Piecha

Krótkie przedstawienie systemu oraz możliwość zakupu podręcznika do gry fabularnej.

21:00     Ukochane władców – kurtyzany oraz metresy w historii i kulturze - Justyna "Bandziorka" Migoń-Sasuła

Dzieje świata pełne są kobiet ukrytych w półmroku pruderyjnego kronikarstwa, gdy jednak zgłębimy te zakamarki znaleźć możemy prawdziwe perły. Oto kilka opowieści o kobietach, które swoją inteligencją, czarem i powabem oddziaływały nie tylko na męskie zmysły, ale także często wpływały na bieg historii.

22:00     Opowieści o pięknych wojnach - XVIII wiek w historii i popkulturze - Łukasz "Sas" Sasuła

Ludzie od zawsze chcieli, żeby wojna była cywilizowana. I robili co mogli, aby tak się stało, aż do apogeum tego procesu, które nastąpiło w pamiętnym osiemnastym stuleciu, gdy wojna stała się domeną dżentelmenów. Czy jednak te kolorowe przepychanki w ślicznych mundurach miały coś wspólnego z prawdziwą wojną? I kto zepsuł ten cały cyrk, dokręcając żelazną logikę do szamerowanych złotem surdutów?

Konkursowa (sala 11)

17:00     Konkurs ogólnofantastyczny - Krzysztof "Żużu" Majtyka

Skoro przyjechałeś tutaj to zakładam, że jesteś fanem fantastyki, a to znaczy, że pewnie sporo na ten temat wiesz. W takim przypadku przyjdź i przekonaj się czy wiesz więcej niż inni.

19:00     Realizm magiczny. Ekstremalny konkurs filmowy - Barbara Sarbian

Historia kina zawarta w godzinnym i bardzo... hm, specyficznym spojrzeniu filmowym. Nie znasz jakiegoś tytułu? Spokojnie. Możesz pokazać tytuł przy pomocy kalamburów. O ile to coś ułatwi ;)

20:00     Jaka to okładka czyli konkurs ze znajomości okładek systemów RPG wydanych po polsku - Daniel "Lelek" Dawidowicz

21:00     Wiedzówka z Gry o Tron - Ola Rewerska

Wiedzówka dla prawdziwych fanów Gry o Tron. Jeśli przeczytałeś wszystkie książki na jednym tchu, jeśli obejrzałeś dokładnie każdy odcinek serialu, ten punkt programu jest zdecydowanie dla Ciebie! Przyjdź i sprawdź, ile pamiętasz z serii.

Gamesroom - (Sala gimnastyczna)

16:00     Rosyjska Ruletka – SPONSOR – Black Monk

Gratulacje, udało Ci się dostać do mistrzostw świata… niestety, w Rosyjską Ruletkę! Poprowadź drużynę czterech śmiałków, którzy nie boją się przyłożyć lufy do skroni i pociągnąć za spust.

19:00     Smash Up! – SPONSOR – Bard – Centrum Gier

Co wspólnego mają piraci, ninja, roboty, zombie, obcy, czarodzieje i kilka innych dziwadeł? Wszyscy oni próbują przejąć kontrolę nad światem! Nie są w stanie zrobić tego samotnie - dlatego łączą się w drużyny.

LARPY (sala 25)

21:00     LARP Cienie Hollywood - Damian Kukuła

Czy grupa nastolatków jest w stanie zwalczyć drzemiące od dawna zło? Czy impreza może przerodzić się w piekło? Zapraszam na mocnego larpa w klimatach horrorowych.

SOBOTA

Prelekcyjna (sala 13)

09:00     Jak regenerować hp na konwencie? O yerba mate słów kilka - Jacek Grądowski

Chcesz się bawić na konwencie, ale masz problem z przysypianiem na nocnej sesji, zamulaniem na prelekcji czy kacem po wieczornym wyjściu do baru? Przyjdź i posłuchaj o magicznej miksturze zwanej yerba mate! Nie będziesz miał już ochoty sięgnąć po kolejnego energetyka (ani spać :) ).

10:00     Remastering gier - Jacek "Gruby ojciec" Peła

Czemu firmy odgrzewają kotlety? czy mają one sens? Jakie to uczucie powrócić do gier z lat młodości w wersji hd a nie w pikselach ? Zapraszam na panel w celu dyskusji

11:00     Hive Mind: niewolnictwo czy wyższy poziom współpracy? - Vain Iwanowski

Zastanawiało cię kiedyś jak działają hive mindy przedstawiane w fantastyce? Co było ich inspiracją oraz jakie inteligencje rojowe występują w rzeczywistości? Zapraszam na prelekcję traktującą właśnie o tym! PS: przynieście swoje pszczoły.

12:00     World of Warcraft z czym to się je - Damian Kukuła

Prelekcja wprowadza w świat WoWa tych zielonych jak i pomaga tym mniej zielonym

14:00     Konwenty fantastyki oczami mangowca - Jacek "Gruby ojciec” Peła

Spróbujemy rozwikłać zagadkę z mrocznych wieków kiedy się zaczynała wojna. 

16:00     Aż zapiera dech w piersiach - czyli o gorsetach słów kilka - Koralina "Crimson Lily" Dudzic

Gorsety od zawsze budziły kontrowersje, postrzegane jako symbol uciemiężenia kobiet i narzędzie tortur. Obecnie wracają na salony i choć wiele się zmieniło odkąd palono je na stosach, to wciąż króluje przeświadczenie że gorsety "muszą boleć" i źle wpływają na nasze zdrowie. O utartych schematach i mitach gorsetowych jakie narosły przez stulecia, dobieraniu rozmiaru i możliwościach jakie dają gorsety opowie polska gorseciarka Crimson Lily.

17:30     Jak zrobić "stary" list czy dokument na sesję LARP/RPG - Daniel "Lelek" Dawidowicz

Opowiemy jak zrobić "stary" dokument, jakiego użyć papieru, gdzie można go znaleźć i jak stylowo go postarzyć.  Nie zapomnimy również wspomnieć o treści i o sposobach stylizacji językowej oraz gdzie znaleźć można gotowe wzory takich listów. Dodatkowo padnie kilka słów o atramentach sympatycznych i ukrytych znakach.

19:00     Zagadki przeszłości okiem archeologa czyli po co kosmici budowali piramidy - Michał Rolski

Na świecie od lat znajdowane są relikty i artefakty zdające się przeczyć oficjalnej historii ludzkości. Wielkie rysunki w Nasca, figurki z Acambaro, Piramidy w Bośni to tylko niektóre przypadki. Postaram się przyjrzeć się im bliżej, chłodnym okiem i bez szukania sensacji? Czy faktycznie takie budowle mogły powstać tysiące lat temu? Czy kosmici odwiedzili ziemię? I dlaczego Prasłowianie pochodzą z Atlantydy ?! Nie gwarantuje odpowiedzi na wszystkie pytania, ale może przynajmniej na cześć z nich będzie można spojrzeć w nowy sposób. Jak zawsze przedstawię je patrząc szkiełkiem, okiem i odrobiną ironii.

20:00     Teorie spiskowe czyli pseudonauka w natarciu – dyskusja - Jakub "Veetoo" Witecki

Najprościej rzecz ujmując – dlaczego niektórzy nie powinni mieć dostępu do Internetu.

21:00     Gryź ziemię! czyli kilka słów o wampirach i metodach walki z nimi - Michał Rolski

Wampiry były są i będą. niegdyś straszne i okrutne, dziś przebija w nich dusza romantyka.  Czy wampiry istniały naprawdę? Jakie były początki wampiryzmu? Jak i kto z nimi walczył w średniowieczu i nowożytności? I czy faktycznie świecą w ciemnościach?! Na te i wiele innych pytań postaram się udzielić odpowiedzi. Szkiełkiem, okiem i odrobiną ironii.

22:00     WIELKA LICYTACJA NAGRÓD

Licytacja najlepszych nagród rzeczowych. Walka o nagrody jak zwykle będzie zażarta więc miej pewność, ze przychodzisz z odpowiednią ilością gobasów w zanadrzu. Pamiętajcie – wygrywa tylko ten kto da więcej.

Prelekcyjna 2 (sala 12)

09:00     Blood Bowl - krwawy sport w Universum Warhammera - Roch Zgnity

Krótka opowiastka o Blood Bowlu czyli krwawym sporcie w uniwersum Warhammera. O którego istnieniu wiemy od 30 lat , dzięki transmisjom Cabalvision , które w magiczny sposób przedostały się do naszego świata ;) Taktyczna gra planszowa z użyciem figurek , dzięki której dowiesz się czy masz silne nerwy.

10:00     Kaligrafia – Warsztaty - Daniel "Lelek" Dawidowicz

11:30     Zabójcze robale czyli worms  - Jacek "Gruby ojciec" Peła

Co w niej było ogromnym plusem a co minusem ? Jaka edycja z serii była najczęściej grana na informatyce w szkołach ? Na te i inne pytania dotyczące serii  jak i wspominajki w trakcie trwania panelu będą omawiane.

16:00     Dyskusja o Diablo - Tomasz Naomh Kuska

Diablo jako niechciane dziecko Blizarda

17:00     Najemnicy kiedyś i dziś - mity, narracje i twarde fakty o sprzedajnym wojsku - Łukasz "Sas" Sasuła i Ewa "Kapadocja" Lasota

Jak mawia słynne porzekadło - najemnikom trzeba zapłacić, aby zaczęli walczyć i zapłacić dużo więcej, żeby przestali. Czy nasz kulturowy obraz najemnictwa (nie oszukujmy się, pochodzący z filmów i gier...) ma cokolwiek wspólnego z rzeczywistością? Gdzie ten bałagan się zaczął i dokąd nas doprowadził?

20:00     Opowieści o okrutnych kobietach w historii i kulturze - Justyna "Bandziorka" Migoń-Sasuła

Wszyscy lubimy opowieści o bohaterach, którzy wsławili się wielkimi czynami, niosąc ratunek uciśnionym i przynosząc chwałę swoim narodom. Jednak w historiografii jest miejsce również na opowieści o mniej chwalebnych czynach i występkach, które mrożą krew w żyłach i wywołują gęsią skórkę. Płeć niewieścia może poszczycić się przedstawicielkami, które na przestrzeni dziejów wywoływały panikę wśród swoich poddanych czy sąsiadów. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o kobietach, które przeszły do historii jako okrutne mścicielki, trucicielki i zbrodniarki ta prelekcja jest właśnie dla Ciebie!

Konkursowa (sala 11)

10:00     Wiedzówka fantasy/s-f i okolice – Łukasz "Nożu" Lipczyk

Edycja kolejna niszowego konkursu organizowana ponownie przez Łukasza  pozwoli wam dostrzec jak wiele nie wiecie o literaturze s-f/fantasy oraz o fantastyce w ogólnym tego słowa znaczeniu. oraz jak wiele udało się Wam zapomnieć. Będą pytania łatwe ( niewiele ) turbołatwe ( całkiem sporo ) będą też pytania na których połamali zęby najtwardsi gieroje. Czy wyjdziesz z tarczą czy na tarczy? Jaką wiedzę pokażesz? Przyjdź i pokaż sam

13:00     Kalambury Pratchettowe - Barbara Sarbian

Co tu dużo mówić? Husiu, husiu, idzie nasza galaretka i do przodu.

16:00     Po ilu pikselach? Po dwóch poproszę! - Marcin „Levi” Samojłowicz

Czy potrafisz rozpoznać grę po kilku szczegółach? Jeżeli tak to jest to konkurs dla Ciebie. Jeżeli nie to nie przejmuj się, będą podpowiedzi.

18:00     Konkurs muzyki filmowo-serialowej - Piotr Ziętek

Morderczy konkursu muzyczny, w którym do zwycięstwa potrzebna jest nie tylko wszechstronna wiedza, ale także strategia i żyłka hazardzisty. Wygrywa uczestnik z najmniejszą liczbą punktów ujemnych ;)

20:00     Konkurs filmowy  - Ewa "Kapadocja" Lasota

Gamesroom (Sala gimnastyczna)

10:00     NS Hex! – Eliminacje do mistrzostw Polski -  SPONSOR – Portal Games

Turniej w postapokaliptycznym świecie opanowanym przez mutantów i bezwzględne maszyny Molocha. Każdy z graczy dowodzi jedną z armii, na którą składają się żetony jednostek, modułów i akcji, które wykłada się na heksagonalnej planszy pola bitwy.

13:00     Carcassonne – SPONSOR – Bard – Centrum Gier

Usiądź z przyjaciółmi przy stole i wspólnie zacznijcie budować z niewielkich żetonów łąki, twierdze, całe miasta i drogi, rywalizując między sobą o przejęcie kontroli nad co bardziej atrakcyjnymi lokacjami. Eliminacje do Mistrzostw Polski.

16:00     Sabotażysta – Eliminacje do mistrzostw Polski - SPONSOR – G3

Eliminacje do Mistrzostw Polski górników, kopaczy i sabotażystów.

19:00     Dr. Eureka – SPONSOR – Bard – Centrum Gier

Wprawcie w ruch plastikowe fiolki i kolorowe molekuły, niczym prawdziwi naukowcy przekroczcie progi magicznego laboratorium! Dla najbystrzejszego i najzręczniejszego naukowca nagrody!

Gamesroom (Korytarz przed salą gimnastyczną)

11:30     BattleTech – turniej – Łukasz Adamski

13:00 - 16:30 MtG - nauka gry dla nowych i powracających graczy. (Zapewniamy darmowe Demo Decki)

17:00     MtG – turniej draft – Gamedot

Wpisowe na turniej Draft to 36 złotych. Do puli nagród wędruje pół boostera od gracza (w Formie redraftu) plus promo karty dla najlepszych zawodników.

LARPY (sala 25)

16:00     LARP: "W dzień apokalipsy" - Remigiusz "Aschaar" Szymura

"W dzień apokalipsy" przenosi graczy w "near future na Ziemi" - jest 13 sierpnia 2038 roku, pechowo piątek. Jednak poza tym w ten cieply, spokojny dzien nic nie zwiastowalo katastrofy..

- Przerywamy program, aby nadać bardzo ważny komunikat. Wladze federalne w odpowiedzi na wydany przez WHO komunikat wprowadzają stan wyjątkowy na terenie całego kraju. WHO ogłosiła wykrycie bardzo groźnego i szybko rozprzestrzeniającego się wirusa powodującego utratę kontroli i wybuchy niekontrolowanej agresji. Pierwszymi objawami są podwyższona temperatura, ślinotok oraz... nosz kurwa co mi machasz łapami?!? Przepraszam państwa. otrzymujemy komunikaty o wybuchajacych zamieszkach. Wladze nakazuja pozostanie w domach i unikanie kontaktu z innymi. Do opanowania sytuacji zostało skierowane wojsko i gwardia narodowa.

21:00     LARP: Psychodelia - Damian Kukuła

Czy grupa nastolatków jest w stanie zwalczyć drzemiące od dawna zło? Czy impreza może przerodzić się w piekło? Zapraszam na mocnego larpa w klimatach horrorowych.

LICZBA OSÓB: 6-12max

INNE:

13:00 Wycieczka do Browaru Zamkowego

NIEDZIELA         

Prelekcyjna (sala 13)

10:00     10 przykładów dlaczego już jest cyberpunk - Sławomir "siwy" Urbański

Cyberpunk – mroczna wizja przyszłości gdzie człowiek i maszyna stają się jednością Przyszłość w której informacja rządzi światem, wielkie korporacje żerują na ludziach uzależnionych od technologii. Czy żyjemy w świecie opisanym przez W Gibsona, a może w tym podobnym do gry Deus ex Human revolution? Oczywiście nie. A jednak jest już ta Cyberpunk. W dziesięciu punktach postaram się pokazać że ta przyszłość stała się, lub stanie się rzeczywistością

11:00     Jak zrobić grę fabularną? - Vain Iwanowski

Ciekawił cię kiedyś proces tworzenia gier RPG? A może chciałbyś napisać własną grę fabularną? Tak się składa, że jako sukcesywny twórca systemu Askanor k6 RPG jestem w stanie podzielić się wszystkimi moimi doświadczeniami w tym zakresie. Serdecznie zapraszam na opowieść o tym, co mi się udało oraz na czym sromotnie poległem! Będzie grubo!

12:30 Rzecz o bebokach, utopcach i innych stworokach, jakie można było spotkać na ziemiach śląskich - Aleksander "emu" Ciesiołkiewicz

Prelekcyjna 2 (sala 12)

12:30     Gry fabularne, które wypada znać oraz te, o których pewnie nie słyszeliście - Łukasz "Sas" Sasuła i Ewa "Kapadocja" Lasota

Praktyk (Kapadocja) i teoretyk (Sas) RPG rozprawiają o fajnych systemach, kłócąc się, czy lepsze są stare czy nowe gry. Oto garść systemów, które wypada znać, pokazując się na konwencie oraz kilka, których możecie jeszcze nie znać.

Konkursowa (sala 11)

10:00     Konkurs muzyki filmowej - Ewa "Kapadocja" Lasota

12:00     Konkurs wiedzy o Mass Effect - Marcin „Levi” Samojłowicz

Przyjdź i sprawdź swoją "bezużyteczna" wiedzę o uniwersum gier Mass Effect

13:00     Jaki to film? - Sławomir "siwy" Urbański

Lubisz oglądać filmy. Oglądałeś  „Rambo Pierwsza krew” a najnowsi „Avergers” nie są ci obcy. Umiesz rozpoznać film po k4 scenach. A może wystarczą ci k3screeny.  To konkurs dla ciebie.

Gamesroom  - (Sala gimnastyczna)

11:00     Domek – Eliminacje do mistrzostw Polski -  SPONSOR – Rebel