Kronika

Raciborski Konwent Miłośników Fantastyki i RPG GOBLIKON jest spotkaniem zrzeszonych i nie zrzeszonych miłośników literatury, filmu i gier o szeroko pojętej tematyce fantastycznej organizowym od 2003 roku. Celem imprezy jest propagowanie inteligentnej rozrywki wśród młodzieży szkolnej i pracującej. Wraz z promocją fantastyki i RPG staramy się też zawsze poszerzać wiedzę przyjeżdżających do nas uczestników na temat Raciborza, między innymi poprzez zachęcanie do odwiedzenia tutejszego muzeum.

Program
Program konwentu zawiera zwykle kilkanaście prelekcji o tematyce historyczno – kulturalnej i związanej z RPG, spotkania z autorami i wydawcami fantastyki, publicystami i znanymi postaciami fandomu, liczne konkursy wiedzowe i zręcznościowe, turnieje gier karcianych, planszowych i figurowych, sesje RPG i LARPy, prezentacje nowych produktów, wydawnictw i akcesoriów do gier oraz spotkania grup fanów zainteresowanych konkretną formą obcowania z fantastyką, na co dzień kontaktujących się przez Internet.

Kto nas odwiedził?
Dotychczas "Goblikon" uświetnili swoją obecnością:

2004 - Feliks W. Kres, Jerzy Rzymowski, Ignacy Trzewiczek
2005 - Krzysztof Papierkowski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek
2006 - Eugeniusz Dębski
2008 - Jakub Ćwiek
2009 - Piotr Cholewa, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński, Robert Pilch, Andrzej Pilipiuk oraz Miroslav Žamboch
2013 - Jacek Komuda
2014 - Konrad T. Lewandowski, Marcin Przybyłek

Goście rozmawiali z uczestnikami konwentu podczas zorganizowanych spotkań, a także w wolnym czasie pomiędzy innymi punktami programu; byli dostępni przez cały okres swojego u nas pobytu. Z zainteresowaniem także zwiedzili Racibórz i obejrzeli ekspozycje Muzeum Raciborskiego.

Autorskie gry na konwencie
Tradycją "Goblikonu" stała się prezentacja autorskich systemów gier fabularnych. Celem takich prezentacji jest udowodnienie, że RPG jest rozrywką twórczą, wymagającą jedynie wyobraźni i nie musi być związane z żadnym z komercyjnych, często bardzo kosztownych systemów gry.

Ilu nas jest?
Na naszą propozycję twórczej zabawy rokrocznie odpowiada od 80 do blisko 200 osób przybywając przeważnie z terenu województwa śląskiego ale również z odleglejszych rejonów kraju.

Jak nas widzą?
Uczestnicy "Goblikonu" oceniają ten konwent dobrze, choć nie brakuje uwag krytycznych, które pomagają organizować coraz lepiej tę imprezę.