Jeszcze więcej prelekcji

12.07.2023 12:04

Poniżej przedstawiamy kolejną garść ciekawych tematów, o których będziecie mogli posłuchać podczas tegorocznych edycji Goblikonu.

Feranos, autora książki „Spowiedź Abysalu” poruszy temat dekonstrukcji Dobra i Zła w fantastyce. Ulotność magii, gracja elfów, smocze skrzydła. Dzikie, nieprzebyte knieje i niewyjaśnione tajemnice. Jest tysiąc powodów, dla których powinno się kochać fantasy, ale jednym z nich jest to, że możemy opisywać rzeczywistość bez żadnych wejściowych moralnych założeń.

Aleksandra Jursza, autorka powieści „Agafe” opowie o duchowości w „Kole Czasu” Roberta Jordana, którą widać dość mocno wśród kobiet. Przyjrzycie się Aes Sedai, które przez poznawanie własnych mocy nie tylko wewnętrznie dojrzewają, ale także doskonale opiekują się innymi oraz Mądrym, które są przedstawicielkami szamanizmu w świecie Jordana. A na końcu będziecie mogli podyskutować. 

Łukasz „Nożu” Lipczyk opowie wam o tym, że żyjemy w cyberpunku, o 30 latach zmian w geopolityce, fantastyce i całej reszcie. Dziś żyjemy w świecie przepełnionym techniką, korporacje nierzadko mają PKB małych bądź średnich państw a cyberpunk żyje i ma się dobrze. Każdego dnia budzimy się w świecie jutra a dziś przedstawię Wam krótkie i bardzo subiektywne spojrzenie na temat tego, jak znaleźliśmy się w obecnym miejscu i jaka przyszłość może nas czekać.

Dorian Księgawski zaprezentuje topos Józefa – motyw w kulturze popularnej, kiedy mężczyzna samotnie zajmuje się dzieckiem na przykładzie Nędzników, The Mandalorian, Usagi Drop, The Last of Us. Jego drugim tematem będzie fantastyczny judaizm, czyli fantastyczne motywy w legendach i tradycjach żydowskich a także ich pierwotne, niechrześcijańskie wersje.

Wkoło tyle słychać o tych całych RPG, ale jak się za to zabrać, to już mało kto wie. Sebastian Pośpiech podczas swojej prelekcji wyjaśni w przystępny sposób jak się zaprzyjaźnić z grami fabularnymi, od czego zacząć, na co zwrócić uwagę i jakie "internetowe prawdy objawione" śmiało można zignorować. Prelekcja skierowana do wszystkich, którzy jeszcze nie wiedzą nic i mają pierwszą sesję dopiero przed sobą.