Kronika

Raciborski Konwent Miłośników Fantastyki i RPG GOBLIKON jest spotkaniem zrzeszonych i nie zrzeszonych miłośników literatury, filmu i gier o szeroko pojętej tematyce fantastycznej organizowanym od 2003 roku. Celem imprezy jest propagowanie inteligentnej rozrywki wśród młodzieży szkolnej i pracującej. Wraz z promocją fantastyki i RPG staramy się też zawsze poszerzać wiedzę przyjeżdżających do nas uczestników na temat Raciborza, między innymi poprzez zachęcanie do odwiedzenia tutejszego muzeum. 

Program 
Program konwentu zawiera zwykle kilkanaście prelekcji o tematyce historyczno – kulturalnej i związanej z RPG, spotkania z autorami i wydawcami fantastyki, publicystami i znanymi postaciami fandomu, liczne konkursy wiedzowe i zręcznościowe, turnieje gier karcianych, planszowych i figurowych, sesje RPG i LARPy, prezentacje nowych produktów, wydawnictw i akcesoriów do gier oraz spotkania grup fanów zainteresowanych konkretną formą obcowania z fantastyką, na co dzień kontaktujących się przez Internet. 

Kto nas odwiedził? 
Dotychczas "Goblikon" uświetnili swoją obecnością: 

2004 - Feliks W. Kres, Jerzy Rzymowski, Ignacy Trzewiczek 
2005 - Krzysztof Papierkowski, Andrzej Pilipiuk, Marcin Przybyłek 
2006 - Eugeniusz Dębski 
2008 - Jakub Ćwiek 
2009 - Piotr Cholewa, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński, Robert Pilch, Andrzej Pilipiuk oraz Miroslav Žamboch 
2013 - Jacek Komuda 
2014 - Konrad T. Lewandowski, Marcin Przybyłek 

Goście rozmawiali z uczestnikami konwentu podczas zorganizowanych spotkań, a także w wolnym czasie pomiędzy innymi punktami programu; byli dostępni przez cały okres swojego u nas pobytu. Z zainteresowaniem także zwiedzili Racibórz i obejrzeli ekspozycje Muzeum Raciborskiego. 

Autorskie gry na konwencie 
Tradycją "Goblikonu" stała się prezentacja autorskich systemów gier fabularnych. Celem takich prezentacji jest udowodnienie, że RPG jest rozrywką twórczą, wymagającą jedynie wyobraźni i nie musi być związane z żadnym z komercyjnych, często bardzo kosztownych systemów gry. 

Ilu nas jest? 
Na naszą propozycję twórczej zabawy rokrocznie odpowiada od 80 do blisko 200 osób przybywając przeważnie z terenu województwa śląskiego ale również z odleglejszych rejonów kraju. 

Jak nas widzą? 
Uczestnicy "Goblikonu" oceniają ten konwent dobrze, choć nie brakuje uwag krytycznych, które pomagają organizować coraz lepiej tę imprezę.